PAYLAŞ

Devlet tarafından yapılan çalışmalar eşliğinde 2017 vergi afları kapsamında her türlü vergi borcu adına sadece anapara üzerinden belirlenmiş bir takım taksitlendirme fırsatı doğdu. Ülke çapında yaklaşık olarak 6 milyon kadar kişinin bir takım vergi borçları bulunmaktadır ve bunun için de uzun bir süredir af bekleniyordu. O af da geldi.

Maliyet bakanlığı tarafından gelen açıklamada bu veri yapılandırma imkânından faydalanma süresinin 31 Ekim’e kadar olduğu söylendi. Bu noktada birçok farklı ceza af kapsamına girmiş bulunmaktadır. Bunlar arasında gecikmeden dolayı anaparanın üzerinde eklenen faizler ya da gecikme zamları bulunmaktadır. Ayrıca geçmişten gelen yine birçok farklı tüm cezalarda bu af kapsamına girmektedir. Bununla birlikte vergi borcu olan kişilerin yalnızca anapara üzerinden belirli taksitler ile ödeme imkânı sunuldu.

 Milyonlarca İnsan Adına 2017 Vergi Affı

Bu vergi yapılandırmaya katılıp gelecek olan ödemeler neticesinde yaklaşık olarak 93 milyar TL verginin alınacağı bilgisi açıklandı. Bu noktada bu vergi affından yararlanacak olan kişi sayısı ise 6,3 milyon kadar insandır. Birçok farklı vergi borcu olan vatandaş bu kapsamdan faydalanabilecekken, bunlar arasında aynı zamanda motorlu taşıtlar vergisi noktasında 4 milyon kişi ve trafik cezaları bakımından ise 4,2 milyon kadar insan bu af kapsamına girmektedir.

 Cezanın Kapsadığı Kısımlar

Vergi borcu affının onaylanmasının ardından yürürlüğe giren bu karar ile geniş bir kapsama alanı bulunmaktadır. Bunlar arasında SGK prim ödeme noktasındaki borçlar, öğrenim kredisini ödeyemeyen kişiler, trafik cezaları, nüfus kimlik, askerlik, her türlü gecikme faizi de yine bu borçlar kapsamında yer almaktadır.

 Daha Az Bağkur Borcu Ödeme İmkânı

Bu vergi borcu affı kapsamanı çerçevesinde bir sevindirici haber de hiç şüphesiz bağkurlular için. Bu noktada bağkur borcu olan herkes yürürlüğe giren bu karar kapsamında prim borcu affı sayesinde de SGK bünyesinde birikmiş olan borçlar çok daha düşüm bir miktar ile ödeme imkânı verilmektedir. Elbette bu noktada hem yaş olarak hem de prim gün sayısı bakımından tamamlamış olan bu af kapsamında sunulan ödeme imkânları ile prim borcunu ödeyen herkes kolay bir şekilde emekli olma fırsatına kavuşacak. Bu noktada anapara üzerine eklenmiş olan tüm faizler ve gecikme zamları düşürülecek ve sadece anapara tahsil edilecek emekli olma şansı yakalanabilecek. Bununla birlikte üstelik eğer bağkur borcunun tamamı peşin olarak ödenecek olursa o zaman bu borcun %75 kadar gibi büyük bir miktarı silinecek.

 Taksitlendirme İmkânı

vergiAynı zamanda taksitlendirme imkânından önce de idari para cezalarında bu vergi borcu kapsamında büyük indirimler söz konusu. Bu noktada bu kapsam içerisinde bir yandan idari para cezalarına gelen gecikme zammı ve faizler kaldırılırken bir diğer yandan da asıl önemlisi anaparanın yaklaşık olarak %50 kadarı silinecek. Taksitlendirme imkânlarına gelinecek olursa eğer bu noktada genel olarak bu tür vergi affı imkânları dâhilinde taksitlendirme 6, 9, 12, 18 ya da 36 ay kadar bir vade ile ödeme imkânı sunulmaktadır.

Tüm vergi borçları kapsamında her ödeme 2 ayda bir ödeme fırsatı olarak sunulmaktadır. Yani örneğin 6 kere olan bir taksitlendirme imkânında 12 ay kadar bir süre ile ödenecektir. Bu işlem diğer tüm aylık taksitlendirme adına da aynı geçerliliği kapsamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK